PRP & Saç Mezoterapisi

prp

PRP son yıllarda saç tedavisinde kullanılan önemli yöntemlerden biridir. Tam olarak açılımı Platelet Rich plazma olan bu tedavi yöntemi ile cilt ve saç tedavisi yapılmaktadır. Aynı zamanda bu tedavi yöntemi diş hekimleri tarafından diş etlerinin onarılmasında da kullanılmaktadır. Hatta PRP yönteminin ilk kullanılma alanı da ağız diş ve çene cerrahisidir. Günümüzde daha çok cilt ve deri sarkmaları için ciltlerde ve saç kökleri bulunan derilerde kullanılmaktadır. Saçları dökülen ve saç ektiren kimselere faydası oldukça PRP tedavi yöntemi oldukça doğal bir yöntemdir. Hiçbir yabancı ve kimyevi madde içermez. Bu yüzden de herhangi bir yan etkisi olması da mümkün değildir.

PRP maddesinin elde edilmesi için bu işletimi uygulatacak hastadan çok az (bir kapsül = 10 cc) kadar kan alınır. Alınan kandan trombositler ayrıştırılır ve bu trombositler jel haline getirilir. Daha sonra PRP tedavisi için hastalara şırıngayla bu madde derilerinin altına enjekte edilir. Bu maddenin iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Kanda da aynı görevi görmektedir. Derinin yenilenmesini sağlar ve ölü hücrelerin tekrar işlevsel hale gelmesini sağlar. Böylece dolaylı olarak kök hücreleri de etkiler. Bir hücreye PRP maddesinin enjekte edilmesiyle, hücre kök hücrelerinin kendisine yönelmesini sağlar. Bu özelliğiyle PRP tedavisi en çok saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda PRP maddeleri kök hücreleri uzun zaman canlı olarak tutabilmektedir. Bu yüzden bu madde saç ekimlerinde de kullanılabilmektedir.

Saç mezoterapisi de saç dökülmesi konusunda iyi bir tedavi çeşididir. Saç mezoterapisi saç dökülmesi sorunu yaşayanlara, daha güçlü saçlara sahip olmak isteyenlere ve aynı zamanda saç ekimi yaptıran kişilere uygulanan bir saç tedavi çeşididir. Saç köklerine verilen mineral ve vitaminler ile saçların güçlenmesi sağlanır. Vücuda alınan mineral ve vitaminler saçları dolaylı olarak etkilemektedir. Ancak mezoterapi yöntemiyle saç köklerine direk olarak bu mineral ve vitaminler verilmektedir. Bu yüzden kısa sürede de etkisi görülür.