Saç Ekimi

sace-ekimi-mugla

Saç ekimi saç dökülmesine ve kelliğe karşı en iyi çözüm sunan operasyonlardan biridir. Bu operasyon oldukça kolay yapıldığı gibi, Avrupa ülkelerinin aksine ülkemizde günler içerisinde bitiyor. Bu operasyon için haftalarca beklemenize gerek kalmıyor. Saç kaybına uğrayan kişiler için kesin çözüm olarak karşımıza çıkan saç ekimi kesinlikle bir uzman ekip gözetiminde yapılmalıdır. Aksi taktirde yapılan bu operasyonlardan olumsuz sonuçlar elde edilebilir.

Bugün uygulanan iki çeşit saç ekimi yöntemi bulunuyor. Bunlardan biri FUT yani folliculair unit transplantation olarak geçmektedir. FUT tekniği ameliyat ile yapılan bir saç ekimi operasyonudur ve muhakkak deri de izler bırakır. İz kalan bölgelerde de saç çıkmaz. Bu saç çıkmayan bölgeler genellikle ameliyatın bitişinden sonra dikiş atılan yerlerdir ve keski izi olan yerlerdir.

FUE tekniği ise bunun aksine ameliyatsız olan bir operasyondur ve başarılı geçme ihtimali FUT’a oranla çok daha yüksektir. FUT tekniği ile saçlar çim adam modelinde çıkabilirken, FUE tekniğiyle böyle bir riskle karşılaşma ihtimali pek bulunmaz. FUE tekniği ile bacaktan, ense arkasında bulunan saçtan veya sakal veya bıyıktan kökler alınır. Bu köklerin transferi esnasında köklerin bulundukları ve ekilecekleri bölgelere lokal anestezi yapılır. Ekilen saç teli miktarı FUT’a göre çok daha azdır ancak çok daha sağlıklı sonuçlar elde etmek açısından FUT tekniği herkes tarafından daha çok tercih edilir. Bu teknik dolayısıyla saç ektiren bireylerin baş bölgesinde herhangi bir dikiş izi veya ameliyat izi bulunmaz. 3-4 günlük seanslarla saç ekim işi de bitirilebilir. Aynı teknik ile saç veya sakal ekimi genellikle bir günde biter. FUE operasyonları uzun süren bir tedavi biçimidir ve yaklaşık 7-8 saat sürebilmektedir. Tedavi esnasında ve sonrasında saç ekimi yaptıran kimselerde ağrı ve sızı bulunmaz.